Sylabus: A4B01DMA Diskrétní matematika

Přednášející: Petr Habala
e-mail: habala@fel.cvut.cz
Osobní stránky: https://math.fel.cvut.cz/cz/lide/habala/
kancl: Jugoslávských partyzánů 3, 5. patro.     Konzultační hodiny: dle dohody, kontaktujte mě e-mailem.

Učebnice: Má skripta z webové stránky, dobrý je taky Rosen, K.H.: Discrete Mathematics And Its Applications.

Obsah kursu: Standardní diskrétní matematika (dělitelnost, relace, zobrazení, indukce, rekurentní rovnice) ale bez teorie grafů a logiky, kromě tohoto materiálu je také cílem naučit studenta myslet a vyjadřovat se matematicky.

Přednášky pokryjí všechen materiál nutný ke zdolání zkoušek. Účast není povinná, ale je moudré tam chodit. Silně pak doporučuji si dopředu vytisknout slidy ze stránky předmětu.

Cvičení doplňuje přednášku prakticky a i teoreticky, mělo by připravit studenta ke zvládnutí zkoušky. Účast je povinná, toleruje se neúčast na dvou cvičeních, omluvenka není nutná. Pokud se tato hranice překročí, omluvenka nepomůže, zápočet nebude. Tato účast se kontroluje podle předložených domácích úkolů (viz níže). Na cvičeních se také budou psát semestrální písemky (opět viz níže).

Domácí úkoly budou dva každý týden. Úkol A slouží k zopakování základních poznatků z přednášky před cvičením a je dobrovolný, je k němu i řešení. Úkol B je třeba vypracovat a předložit cvičícímu na cvičení v následujícím týdnu ke kontrole. Řešení nebude bodováno, pouze komentováno. Zjevně odbyté úkoly nebudou akceptovány.

Semestrální písemky budou dvě, každá bude mít 4 příklady po 5 bodech, bude na ni 40 minut. První proběhne asi v 7. výukovém týdnu, druhá asi v 11. výukovém týdnu, pokud nenastanou komplikace. Náhradní písemky se v případě zmeškání z doložitelného významného důvodu píšou v nejbližším možném termínu po domluvě s cvičícím. Je možné jednu zkaženou písemku opravit, s bodovou penalizací (viz níže).

Zápočet: Podmínkou získání je dostatečná aktivní účast na cvičeních spolu s odevzdání domácích úkolů (s možností dvou vynechávek, viz výše) a získání alespoň 10 bodů z první i z druhé semestrální písemky.

Zkouška má dvě části, povinnou písemnou a nepovinnou ústní. Nutnou podmínkou pro účast na zkoušce je zápočet.
Písemka se skládá z 9 příkladů celkem za 100 bodů, je na ně 120 minut. Jsou k dispozici vzorové příklady, ze kterých získáte představu, co čekat.
Ústní se týká teorie a student může očekávat důkaz nějakého tvrzení, popř. otázky na znalost definic a porozumění pojmům. Podmínkou připuštění k ústní zkoušce je dostatečný počet bodů z písemek (viz níže). Bude hodnocena umí-neumí, čímž se rozhodne, zda student dosáhne na lepší známku. Maximální bodový zisk je 20 bodů. Obtížnost otázky závisí na cílové známce a na tom, kolik bodů na ni chybí. Pokud neuspějete, pořád zůstávají body z písemky a je možno si zapsat odpovídající známku.

Známka má tři vstupy.
S jsou body ze semestrálních písemek; z každé jsou sníženy o 10 bodů (poplatek za zápočet) a popřípadě poté děleny dvěma, pokud šlo o písemku opravnou.
P jsou body z písemky (rozsah 0–100).
U jsou body z nepovinné ústní zkoušky (rozsah 0–20).
Známka se určí následující algoritmem:
1) Jestliže student nedosáhl na zkouškové písemce alespoň 50 bodů, zkoušku neudělal.
2) Předpokládejme, že student dosáhl na písemce alespoň 50 bodů. Jestliže není součet P + S alespoň 60, student zkoušku neudělal.
3) Předpokládejme, že student dosáhl na písemce 50 bodů a součet P + S je alespoň 60. Pak zkoušku udělal, nastaví se U = 0 a student může zkusit toto číslo zvýšit u ústní zkoušky, pokud chce. Známka se pak určí dle součtu P + S + U a následujícího klíče:
  60 –  74 bodů: E
  75 –  89 bodů: D
  90 – 104 bodů: C
105 – 119 bodů: B
120 – 140 bodů: A
Na složení zkoušky máte tři pokusy, každý je zcela samostatný (není možné napsat na jednom termínu písemku a nechat si ji na příští zkoušku s tím, že tam jen dorazíte ústní). Opakování zkoušky je samozřejmé v případě, že neuspějete, máte ale také právo odmítnout známku v případě, že nejste s výsledkem spokojeni, pak se vám napíše F a můžete to zkusit znovu, pokud ještě máte pokusy.

Písemky (semestrální i závěrečné) podléhají těmto pravidlům: Není povoleno používat učebnice, zápisky a podobně. Kalkulačky jsou povoleny jen hloupé (bez možnosti naprogramovat postupy či uložit texty), ale stejně je nebudete potřebovat, s problémy typu "7·6" rád poradím. Není povoleno mít u sebe zapnutý mobil (takže schovat do batohu). Nejsou povoleny nepovolené pomůcky a nepovolené metody získávání informací :-).

Legální přípodotek pod čarou malým písmem: Vyučující si vyhrazuje právo pravidla a vlastně vše přiměřeně upravit, pokud nastane nějaká vážná změna v organizaci výuky, například invaze mimozemšťanů, zemětřesení s následným propadem Prahy do žhavé lávy či nějaká epidemie.

Rady: Průběžná příprava silně pomůže, domácí úkoly jsou jen začátkem. Ve skriptech na webu jsou ke každé kapitole příklady, mnohé označené jako zkouškové, ty silně doporučuji vaší pozornosti. V případě problémů se nebojte mě otravovat v konzultačních hodinách, od toho tu jsou. Jsem také relativně dobře dosažitelný e-mailem. Občas se mrkněte na stránky předmětu.