26: Protože sinus v čitateli je nejvýše jedna v absolutní hodnotě, je zanedbatelný v porovnání s n2 pro velká n, lze jej tedy ignorovat. Podobně je v čitateli kosinus nanejvýš jedna, takže člen ncos(n) je (v absolutní hodnotě) nejvýše n a lze jej tedy ignorovat ve srovnání s 2n2, zjevně lze také ignorovat to "−1". Dostane se tedy

Jak se dokáže odhad, že daná posloupnost jde do nekonečna? Protože se odhadlo, že čitatel i jmenovatel jsou vlastně typu n2, měly by jít do nekonečna. Dalo by se tedy zkusit použít l'Hospitalovo pravidlo. Nebyl by to nicméně zrovna nejlepší nápad. Za prvé, bylo by třeba nejprve dokázat, že čitatel a jmenovatel jdou do nekonečna, aby se ospravedlnilo jeho použití, a to by byla práce navíc. Za druhé, derivace nezbaví sinu/kosinu, takže by se věci moc nezjednodušily; možná by pomohlo více l'Hospitalů, možná ani to.

Další možností je využít znalosti dominantních mocnin, vykrátit n2 ve zlomku a ukázat, že vzniklé nekonstantní členy jdou k nule. Mimo jiné by bylo třeba ukázat, že cosinus dělená n a sinus dělený n2 jdou k nule. To je ve skutečnosti snadné pomocí Věty o sevření, je to vlastně typický učebnicový příklad. Toto řešení by tedy mělo fungovat.

Při tomot řešení by se mělo sevření použít dvakrát. S trochou štěstí by mělo stačit jen jedno, aplikované na celý daný zlomek. Zkuste to.

Další nápověda
Výsledek