Exponenciály, logaritmy

V první sekci jsme se dívali na mocninu AB coby číslo a pak jsme z ní udělali funkci tak, že jsme zafixovali B a nechali A měnit. Teď to zkusíme naopak, pevně zvolíme A a označíme to a, abychom to zdůraznili, pak dáme x coby proměnnou místo B. Jaký bude definiční obor funkce, kterou takto vytvoříme? Abychom to zjistili, musíme trochu přeorganizovat svá pozorovnání z první sekce; tam jsme se na mocninu dívali z pohledu B, ale teď na ony závěry budeme muset nahlížet z pohledu A, tedy a.

Jestliže a > 0, pak za B můžeme dát libovolné reálné číslo. Dostaneme tedy pěknou funkci ax. Jestliže a = 0, můžeme zase brát libovolné reálné číslo B, dostaneme tak konstantní funkci 0x = 1 (včetně případu 00 = 1). Tato funkce nicméně nebývá počítána mezi funkce, které tady zkoumáme, protože se velmi liší. Z téhož důvodu sem nepočítáme ani a = 1, protože 1x = 1. Jestliže a < 0, pak za B můžeme brát pouze zlomky s lichými jmenovateli. Množina těchto čísel (i když je na reálné ose hustá) je velmi roztříštěná a neobsahuje žádný interval. Funkce s takovým definičním oborem je z pohledu analýzy v zásadě na nic, protože většina metod vyžeduje funkci definovanou na nedegenerovaných intervalech a jejich sjednocení. Proto také nebudeme uvažovat a < 0.

Shrnuto, definujeme obecnou exponenciálu pouze pro a > 0, a ≠ 1.

Definice.
Obecná exponenciála se základem a > 0, a ≠ 1, je funkce ax.
Názvem exponenciála označujeme funkci ex, kde e je Eulerovo číslo 2.718281828...

Někdy také namísto ex píšeme exp(x) nebo Exp(x), zvlášť pokud je v argumentu komplikovanější výraz.

Číslo e musíme nějak definovat. Nejobvyklejší definice je pomocí limity, Eulerovo číslo je definováno jako limita posloupnosti (1 + 1/n)n, viz Posloupnosti - Teorie - Důležité příklady.

Obecná exponenciální funkce má jako definiční obor všechna reálná čísla. Algebraické vlastnosti mocnin nám dají pár užitečných vlastností obecné exponenciální funkce, pro všechna reálná x,y a c platí

ax + y = axay;       acx = (ax)c = (ac)x.

Obecná exponenciála je monotonní, jmenovitě rostoucí pro a > 1 a klesající pro a mezi 0 a 1. V obou případech je obecná exponenciála konvexní. Mezi obecnými exponenciálami je přirozené uspořádání. Nerovnost a < b implikuje ax < bx pro x kladné a bx > ax pro x záporné.

Grafy vypadají takto:

Vidíme, že obor hodnot je R(ax) = (0,∞). Jestliže a > 1, pak

Pro a∈(0,1) máme

Logaritmus

Pro a > 0, a ≠ 1 je obecná exponenciála ax na svém definičním oboru monotonní funkce a tedy prostá. Má proto inverzi. Tato inverzní funkce se nazývá logaritmus se základem a a značíme ji loga(x). Přesně, pro x kladné definujeme loga(x) jako číslo y splňující a y = x.

Speciální případ, když a = e, se jmenuje přirozený logaritmus a značí se ln(x). Inženýři také používají logaritmus o základu a = 10, říká se mu dekadický logaritmus a obvykle se značí log(x).

Vlastnosti logaritmu přirozeně plynou z vlastností exponenciály. Máme dvě důležité algebraické identity:

loga(xy) = loga(x) + loga(y);       loga(xc) = c⋅loga(x).

Mimochodem, ačkoliv mnoho studentů mívá během písemek divokou fantasii, bohužel opravdu neexistuje žádná identita pro loga(x + y).

Definiční obor logaritmu je (0,∞), obor hodnot je celá reálná osa a loga(1) = 0. Logaritmus je monotonní -- rostoucí pro a > 1, klesající pro a∈(0,1) -- a konkávní. Důležité limity v koncových bodech jsou pro a > 1 tyto:

a pro a∈(0,1) tyto:

To je ostatně vidět z grafů:

Zase máme přirozené srovnání, ale tentokráte je drobet komplikovanější a závisí na tom, jak se základ porovná s 1. Jestliže a < b < 1 nebo 1 < a < b, pak loga(x) < logb(x) pro x∈(0,1) a logb(x) < loga(x) pro x > 1. Jestliže a < 1 < b, pak logb(x) < loga(x) pro x∈(0,1) a loga(x) < logb(x) pro x > 1.

To, že logaritmus je inverzní funkce k příslušné obecné exponenciále, se dá vyjádřit těmito důležitými rovnostmi:

x = loga(ax) pro x reálné     a     x = aloga(x) pro x > 0.

Když se aplikují na přirozený logaritmus, tyto rovnosti říkají, že x = ln(ex) pro reálné x a x = eln(x) pro kladné x. Ta druhá rovnost je velmi užitečná, zde v Math Tutoru tomu říkáme "trik e na ln". Pomocí něj odvodíme následující rovnosti, které ukazují, že stačí znát onu exponenciálu (se základem e) a přirozený logaritmus, protože pro všechna a > 0 platí

Druhá rovnost vyžaduje jen trochu přemýšlení a ta první je ještě snažší, ukážeme to dvěma způsoby:

Uzavřeme tuto sekci vzorci pro derivace:

Zajímavá poznámka: Existuje několik způsobů, jak definovat exponenciálu. Matematici mají rádi abstraktní věci, proto často používají tuto verzi:

Exponenciála je funkce f definována na reálné ose, která splňuje f (0) = 1, f ′(0) = 1 a f (x + y) = f (x)⋅f (y) pro všechna x,y.

Je samozřejmě třeba dokázat, že taková funkce existuje jen jediná, ale to se dá udělat, a protože naše exponenciála vyhovuje těmto podmínkám, musí to být ona funkce. Podobně se dá definovat obecná exponenciála změnou druhé podmínky na f ′(0)=ln(a).


Obecná mocnina
Zpět na Teorie - Elementární funkce