B6B01MAA

Požadavky k předmětu B6B01MAA -- Matematická analýza

Toto jsou platné požadavky k předmětu pro rok 2023/2024.

Konzultační hodiny dle dohody.

Domácí příprava

Cvičení neopakují přednášku, je třeba si doma projít a promyslet odpřednesenou látku. Na cvičení choďte připraveni. Účast na cvičení je povinná.

Neúčast na cvičení lze nahradit odevzdáním domácího úkolu (v Moodle). Každý domácí úkol je nutné odevzdat do dalšího cvičení.

Organizace semestru v případě kontaktní výuky:

Během semestru se píší dva testy:
  • 1.test v 6. týdnu semestru (na cvičeních 2.--3.11.2023): 40 minut čistého času, náplní jsou základní vlastnosti funkcí, maximální bodový zisk je 20 bodů, nutný zisk je 10 bodů. Ukázku testu ve formátu pdf najdete zde.
  • 2.test v 10. týdnu semestru (na cvičeních 30.11.--1.12.2023): 40 minut čistého času, náplní jsou limity, spojitost, derivace, maximální bodový zisk je 20 bodů, nutný zisk je 10 bodů. Ukázku testu ve formátu pdf najdete zde.

Bonus ke zkoušce: za každý test, který nebyl opravný a ze kterého dostal student alespoň 10 bodů, se jako bonus započítá počet získaných bodů.

Náhradní testy za neúčast na testu v semestru ze závažných důvodů nebo opravený/é testy za nedostatečný výsledek testu v semestru (z jiného důvodu právo psát náhradní nebo opravný test nevzniká) se budou psát v posledním týdnu semestru nebo v prvním týdnu zkouškového období. Každý test je možno opravovat pouze jednou. Naplň testu a podmínky pro úspěšné napsaní jsou stejné jako pro test v semestru.

Bonus u opravného testu: při úspěšném absolvování testu se jako bonus započítá  1/2 počtu získaných bodů.

Požadavky k zápočtu

Pro získání zápočtu je nutná aktivní účast na cvičeních a zisk alespoň 10 bodů z každého ze dvou pisemných testů, které se budou psát během semestru. Cvičící na prvním cvičení specifikují, co považují za aktivní účast na cvičení.

K zápočtu je třeba zúčastnit se 10 cvičení z 13 (neúčast je třeba omlouvat).

Neúčast na cvičení lze nahradit odevzdáním domácího úkolu (v Moodle). Každý domácí úkol je nutné odevzdat do dalšího cvičení.

 

Hodnocení zkoušky

Nutnou podmínkou k zápisu na zkoušku je zápočet. Na termín zkoušky je možno se přihlásit pouze prostřednictvím systému KOS. Termíny zkoušek jsou pouze ve zkouškovém období pro daný semestr. Neomluvená neúčast na zkoušce je hodnocena známkou F.

K dispozici je dokument shrnující tématické okruhy ke zkoušce.

Na zkoušce se prokážete indexem nebo jiným průkazem totožnosti s fotografií. Na písemnou část zkoušky si přineste dostatečné množství prázdných listů A4 a psací potřeby. Test není možné psát obyčejnou tužkou nebo červeně. Žádné další pomůcky (kalkulačky, mobily, skripta) nejsou u zkoušky povoleny. Pokus o podvod (přenos informací mezi studenty nebo z jiného zdroje) během zkoušky je klasifikován známkou F.

Zkouška se skládá z povinné 90minutové písemné a z povinné ústní části. Ukázku písemené části zkoušky můžete najít zde. Při opravování písemné části zkoušky se klade důraz na správné argumentace v teoretických úlohách a na podrobný postup výpočtu v úlohách praktické povahy. Z písemné části je možné získat maximálně 60 bodů a z ústní maximálně 20 bodů. Pokud získáte z písemné části zkoušky méně než 30 bodů, jste hodnoceni známkou F. Pokud získáte z písemné části zkoušky alespoň 30 bodů, přičtou se Vám bonusové body ze semestru. Je-li tento součet méně než 50 bodů, jste hodnoceni známkou F.

Předběžné hodnocení studenta, který není hodnocen známkou F dle předchozího odstavce, je dáno níže uvedenou tabulkou. V levém sloupci je uveden součet bodů ze semestru a z písemné práce u zkoušky.

body hodnocení
90 a více A (výborně)
80 – 89 B (velmi dobře)
70 – 79 C (dobře)
60 – 69 D (uspokojivě)
50 – 59 E (dostatečně)
méně než 50 bodů F (nedostatečně)

 

Ústní část

Je nutné správně zodpovědět otázku na klíčový pojem. Vyžaduje se správná matematická definice pojmu nebo formulace věty, součástí bude otázka na porozumění pojmu (např. uvedení příkladu, co je a co není objektem popsaným definicí včetně rozumného zdůvodnění, příkladu, kdy lze a kdy nelze větu použít a proč, případně elementární důkaz). Úroveň otázky může být přizpůsobena úrovni předběžné známky po písemné části.

Po správném zodpovězení otázky na klíčový pojem lze zkoušku úspěšně ukončit udělením známky předběžně navrhované po písemné části, případně zhoršené, pokud se u klíčového pojmu vyskytly vážnější, avšak nikoli fatální problémy. Výjimkou je aspirace na známku A, viz dále.

V případě nespokojenosti se známkou navrhovanou po zodpovězení klíčové otázky nebo zájmu o známku A lze v ústní zkoušce pokračovat další otázkou. Ta může být volena z libovolné části látky probrané na přednášce. Správným zodpovězením lze potvrdit známku A nebo zlepšit horší navrhovanou známku. Orientačně bude takto možné dosáhnout zlepšení odpovídajícího max. 20 bodům z písemné části. Prokáží-li se nedostatky ve znalostech, může být ale naopak zváženo i zhoršení známky. Úroveň, případně počet otázek budou opět adekvátně přizpůsobeny požadovanému zlepšení známky.

Prokáže-li se kdykoli v průběhu ústní části neznalost kteréhokoli klíčového pojmu, a to i jiného, než byl předmětem první otázky, bude zkouška hodnocena známkou F.

 

Poznámka k teoretické a počítací části

Písemné práce v semestru a u zkoušky budou obsahovat teoretické otázky a příklady na výpočet. Ústní část bude obsahovat především teoretické otázky. Požadavky se pohybují od základních pojmů, definic a vět až k problémovějším úlohám a důkazům složitějších tvrzení.

Poslední úprava těchto pravidel: 22. 9. 2023